You're looking for Indian Sarees and Designer Sarees. *Types of Indian Sarees* 1. *Banarasi Sarees*: Known for their intricate designs and luxurious fabrics. 2. *Kanjivaram Sarees*: Originated in Tamil Nadu, these sarees are known for their vibrant colors and intricate borders. 3. *Patola Sarees*: A type of silk saree from Gujarat, known for their intricate designs and patterns. 4. *Kota Sarees*: Originated in Rajasthan, these sarees are known for their fine cotton
...Read More














βΉ 799 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Linen |
| Pattern | Printed |
| Color | White |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Handwash |
| Make | Machine Made |
| Blouse Length | 80cm |
New Design Launch
CATLOGUE NO - MG583
Fabric - Plain Linen
Work - Digital Print With Fumka (Latakan)
Extra Work - Fumka (Latakan) same available
Saree length - 5.50 meter
Blouse Fabric - Bangaloiry satin (0.80 meter)














βΉ 15000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Work | Printed, Sequins Work, Thread Work, Embroidery, Gota Patti, Mirror Work, Zari Work |
| Lehenga Fabric | Velvet |
| Occasion | Festive Wear, Sangeet, Bridal, Party Wear, Wedding Wear, Engagement |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Components | Lehenga with Choli & Dupatta |
| Lehenga Flair | 3.5 m |
| Choli Fabric | Velvet |
| Dupatta Fabric | Velvet |
| Lehenga Style | Layered |
| Color | Multi-Color |
ADORN CRAFT 6207 – Burgundy & Teal
Product Details:
•Lehenga:
•Premium Silk Fabric in Burgundy color
•Full Flair Semi-Stitched Lehenga with Beads, Stone & Coding Thread Embroidery
•Thread Cutwork Border at Hemline
•Stitching Note: Double Shantoon Inner with Can Can (17 inches) & 2 Layers of Buckram (4” & 12”)
•Flair: 3.2 – 3.5 meters
•Length: 42 inches
•Waist: Customizable up to 40 inches
•Blouse (Choli):
•Burgundy Silk Fabric with Shantoon Inner
•Sweetheart Neckline Design
•Heavy Sequins, Coding & Thread Embroidery Work
•Size: Customizable up to 42 inches (Bust)
•Dupatta:
•Lavender Silk Dupatta with Heavy Coding & Embroidery Border
•Length: 2.50 meters
•Width: 1 meter
In the Box:
1 Lehenga • 1 Choli (Unstitched) • 1 Dupatta
Key Highlights:
•Semi-Stitched Lehenga with Inner & Drawstring
•Sequinned, Embroidered & Designer Pattern Work
•Perfect for Weddings, Festive & Party Wear
Note: Slight color variations may occur due to lighting, fabric dye, or monitor settings.














βΉ 6969 / PieceGet Latest Price
| Size | free |
| Fabric | net |
| Flair | 3+ |
| Occasion | wedding |




βΉ 1399 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Size | XL |
| Fabric | Georgette |
| Color | Pink |
| Fit Type | Regular Fit |
| Occasion Type | Casual Wear |
| Pattern | Regular Wear |
| Sleeves Type | Half Sleeve |
| Wash Care | Machine wash |
| Kurti Type | Straight |
| Country of Origin | Made in India |





βΉ 1299 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Suit Style | Pakistani |
| Fabric | Georgette |
| Salwar Type | Churidar |
| Stitch Type | Stitched |
| Pattern | Embroidered |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Formal Wear |
| Color | Pink |
| Sleeve Type | Half Sleeve |
| Country of Origin | Made in India |





βΉ 1400 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Fabric | Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.2 m |
| Brand | Fab Zone |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |




βΉ 1499 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Fabric | Silk |
| Color | Red |
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Embroidered |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Wash Care | Machine wash |
| Dispatch Time | 1 TO 2 DAYS |
| Packaging Type | Plastic Bag |





βΉ 1049 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Fabric Type | Poly Georgette |
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Craft Type | Digital Prints |
| Brand | Fab Zone |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |





βΉ 1249 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Fabric Type | Silk |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Brand | Fab Zone |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |





βΉ 2199 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Suit Style | Pakistani |
| Fabric | Georgette |
| Salwar Type | Palazzo |
| Pattern | Embroidered |
| Stitch Type | Stitched |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Blue |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Country of Origin | Made in India |





βΉ 1049 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Printed |
| Color | Pink |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Saree Length | 5.5 M |
| Brand | FABZONE |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |






βΉ 3399 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Fabric | Silk |
| Color | Green |
| Brand | FABZONE |
| Blouse Fabric | Organza Silk |
| Dispatch Time | 5 to 7 |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Country of Origin | Made in India |







βΉ 1369 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Fox jorjet with heavy embroidery |
| Suit Style | Pakistani |
| Color | Maroon ,musterd,grey,blue,cofee.. |
| Salwar Type | Unstitch |
| Collection Name | Rinaz marya'm |
| Wash Care | Machine wash |
| Stitch Type | Unstitched |




βΉ 1569 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Work | Zari Work |
| Color | Red |
| Occasion | Wedding Wear |
| Silk Type | Dupion Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Brand | FAB ZONE |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Weaving |
| Blouse Length | 0.80M |
| Country of Origin | Made in India |



Bhavik Zadfiya (Owner)
Fabzone
2nd Floor, Flat No 201, Ugam Chember, Opp. P.P Savani School, Hirabaug, Surat - 395006, Gujarat, India












