Bridal Lehenga Choli









₹ 5948 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Jacquard |
| Brand | Fabzone |
| Set Content | Lehenga blouse and dupatta |
| Pattern | BRIDAL |
| Color | Red |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Size | All Sizes |













₹ 11550 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Net |
| Color | sky |
| Design | Wedding |
| Occasion | Bridal Wear |
| Stitch Type | Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Size | Free Size |
| Brand | fab zone |
| Set Content | 1 |
| Dupatta Fabric | softnet |









₹ 1599 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Color | pista |
| Brand | fabzone |
| Design | hotfix diamond |
| Occasion | Party Wear |
| Make | Hand Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Hand Wash |











₹ 3600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Color | all |
| Design | Embroidery |
| Occasion | Party Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Brand | FABZONE |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Blouse Fabric | all different |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Shipment Mode | Air/Cargo |









₹ 15499 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Brand | FABZONE |
| Pattern | BRIDAL |
| Color | POSTAL COLORS |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Size | Free Size |
| Dupatta Fabric | NET |
| Dupatta Color | SAME AS A LEHNGA |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 2560 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Jacquard |
| Design | Embroidery |
| Color | Yellow |
| Occasion | Party Wear |
| Embroidery Type | Machine |




₹ 1299 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Design | Embroidery |
| Occasion | Bridal Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Stitch Type | Stitched |
| Brand | fabzone |
| Color | Blue |
| Blouse Fabric | unstich |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Cash On Delivery, Online |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 2600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Product Code | 7501 |
| Color | Cream |
| Design | Printed |
| Brand | Fabzone |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Type | Unstitched |
| Wash Care | Hand Wash |
| Occasion | Formal Wear |






₹ 2999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Brand | Fabzone |
| Pattern | Embroidered |
| Age | 18-99 |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Series | 7408 |
| Dupatta Length | 2.25m |
| Color | Navy Blue |
| Wash Care | Dry Clean |
| Occasion | Festive wear, Wedding Wear |
Designer Lehenga Choli*
Fabric : Raw Silk *
Blouse Fabric : Raw Silk *
Work Type : ZARI AND GLITTER SEQUINS EMBROIDERY*






₹ 2999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Raw Silk |
| Brand | Fab zone |
| Age | 18-99 |
| Lehenga Type | semi stitched |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Series | 7407 |
| Dupatta Length | 2.25 m |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Royal Blue |
| Ideal For | Festiv wear, Wedding Wear |







₹ 3969 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Work | DORI, THREAD AND SEQUINS EMBROIDERY |
| Fabric | Velvet |
| Age | 18-99 |
| Lehenga Type | Semi-Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Maroon |
| Series | 7301 |
| Brand | Fabzone |
| Ideal For | For woman's |
Designer Wedding Wear Lahenga
Lahenga Color : Maroon
Blouse color : Maroon
Lahenga Fabric : Velvet
Blouse_fabric : Velvet
Dupatta Fabric : Soft Net
Lahenga Flair/Length :2.25Meter
Work : DORI, THREAD AND SEQUINS EMBROIDERY
Look : Designer
Ocassion : Wedding wear













₹ 4999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Chennai Silk |
| Brand | Fabzone |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Designer |
| Type | Chennai Silk |
| Usage/Application | wedding wear |
| Stitch Type | Unstitched |
| Color | multi color |
| Size | Semi stitch |
A summer wedding wardrobe is indeed incomplete without some florals. floral printed and embellished Sequins Butti work all over. the Lehenga Border ensembled sequins,Dori and Pearls embroidered work. comes with Sequins Butti and dori embroidered Ivory net dupatta.
Lehenga (Semi-Stitched) Fabric : Chennai Silk
Embellishment : Digital Print with Dori,Sequins Embroidered Border and Pearl work.
Style : A-Line Flair : 3.50 mtr
INNER : Satin with can-can leyered net.
Size : waist-43" height-43"
Blouse : Chennai Silk (Unstitched)
Fabric : Fine Art silk




₹ 12669 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Fabric | Chanderi |
| Design | Embroidery |
| Blouse Fabric | unstich |
| Color | Blue |
| Occasion | Bridal Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Acceptable Payment Mode | Cheque/Cash, Cash On Delivery, Online |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 5599 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Pattern | Gujarati style |
| Color | Maroon |
| Stitch Type | Unstitched |
| Size | Free Size |
| 1.5 kg | Smooth |








₹ 14999 / UnitGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Fabric | Chanderi |
| Color | Pink |
| Design | Embroidery |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Brand | Fabzone |
*Lahenga* *Fabric:* Soft premium net with heavy kashmiri Embroidery work and Crystal stone workHeavy sateen inner and can can Duppata: Soft Premium Net with Embroidery and stone workBlouse: Silk Fabrics with Embroidery and stone work Gst 12% and Shipping extra , *Size -42*








₹ 3999 / PieceGet Latest Price
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Wash Care | Handwash |
| Design | Embroidery |
| Size | semi stitched |
| Color | Green |
| Occasion | Party |
| Country of Origin | Made in India |









₹ 1239 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Wedding Wear |
| Design | Embroidery |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Brand | Fabzone |
| Color | 7 colour |
| Age | 20 to 35 year |
| Embroidery Type | Machine |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cheque/Cash, Cash On Delivery |







₹ 2989 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | malay satin silk |
| Color | Maroon |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Brand | FABZONE |
| Size | Free Size |
| Dupatta Fabric | Heavy Butterfly Sequence 5mm With Fancy Border Work |









₹ 15049 / pieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
| Country of Origin | Made in India |
Shiny figure embroidered and Dori work bridal Lehengacholi Lehenga :Fabric - velvet Work - dori work Zari work Diamond work Stitching - standard cancan and canvas attached Size - free size up to 42Blouse :Fabric - velvet Work - same as lehenga Size - 1.2 meter unstitched Backside work - yes available Sleeve - yes available Dupatta :Fabric - soft net Work - four side lace and butti work Size - 2.5 meter long Weight - 3 kg





₹ 2999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Silk Type | Raw Silk |
| Brand | Fabzone |
| Work | zaei, Glitter and sequins embroidery |
| Pattern | embroidery |
| Age | 18-99 |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Series | 7409 |
| Dupatta Length | 2.25m |
| Color | Maroon |





₹ 19969 / setGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 set |
| Fabric | Jacquard |
| Occasion | Wedding Wear |
| Design | Embroidery |
| Disclaimer | no |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Dupatta Length | 2.5 |
| Brand | fabzone |
| Color | Silver |



₹ 2369 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Brand | Fabzone |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | White |
| Delivery Time | 1 week |
| Blouse Fabric | Georgette |




₹ 2299 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Lehenga Choli |
| Occasion | Wedding Wear |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Age | 18-99 |
| Series | 7404 |
| Dupatta Length | 2.25 m |
| Gender | Female |
| Fabric | Raw Silk |
| Color | Purple |














₹ 2497 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Silk Type | ratnam silk |
| Color | ornage ,yellw,pink |
| Work | ratnam silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Pattern | silk saree |
| Brand | fabzone |
| Blouse Length | 0.080 |








₹ 29999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Chanderi |
| Design | Embroidery |
| Color | Pink |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Hand Work |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cash On Delivery, Cheque/Cash |
| Country of Origin | Made in India |
Flowerpot and peacock embroidered Georgette Lehengacholi
Code : A2305
Lehenga :
Fabric - Georgette
Work - thread work
Dori work
Diamond work
Stitching - standard cancan and canvas attached
Size - free size up to 42
Blouse :
Fabric - Georgette
Work - same as lehenga
Size - 1.2 meter unstitched
Backside - yes work is there
Dupatta :
Fabric - softnet
Work - four side lace and butti work
Size - 2.5 meter long
Weight - 2.5kg approx













₹ 12989 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Brand | FABZONE |
| Color | Red |
| Pattern | BRIDAL |
| Stitch Type | Unstitched |
| Size | Free Size |
| Set Content | FULL SET |
| Dupatta Fabric | NET |
| Dupatta Color | SAME AS A LEHNGA |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 4969 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Design | Embroidery |
| Age | 18-40 |
| Fabric | VELVET |
| Stitch Type | Semi Stitched |
| Embroidery Type | Machine |
| Series | 7405 |
| Dupatta Length | 2.25 meter |
| Brand | FABZONE |
| Color | BLUE |














₹ 3979 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Type | Semi-Stitched |
| Brand | Fabzone |
| Country of Origin | Made in India |
LEHENGA*
Lehenga Fabric- Soft Mono Net
Lehenga Work - Heavy sequence embroidery Work Lehenga with Around 3 Meter Flare (12 Kali) and Cancan & Canvas Patta
Lehenga Type- Semi Stitched
*Blouse*
Blouse Fabric- Soft Mono Net with Raw silk Inner
Blouse Work- Sequence Embroidery Work
Blouse Type - 90 cm Unstiched
*DUPATTA*
2.2 Meter Soft Mono Net Heavy sequence embroidery work
Flare= 12 Kali ( Around 3 Meter) Lehenga
Lehenga Length = 42
Size -Upto 44


₹ 12989 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Brand | fabzone |
| Design | Wedding |
| Set Content | green |
| Pattern | bridal wedding collction |
| Stitch Type | Semi-Stitched |
| Size | Free Size |
| Color | Golden |
| Occasion | Wedding Wear |
| Embroidery Type | Machine |



Bhavik Zadfiya (Owner)
Fabzone
2nd Floor, Flat No 201, Ugam Chember, Opp. P.P Savani School, Hirabaug, Surat - 395006, Gujarat, India



























