Pioneers in the industry, we offer designer concept saree, kanchivaram pethani silk saree, ladies designer saree, lichi silk saree, printed bandhani saree and designer heavy saree from India.















₹ 2898 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Pattern | Embroidered |
| Color | Pink |
| Brand | FABZONE |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Blouse Length | 6.3 |
| Blouse Fabric | Silk |














₹ 2559 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | gree,pink,golden,white ,red,black |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Silk Type | kanichivaram |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Silk |











₹ 2549 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Fabric | Pure Silk |
| Color | Pink |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Work | Jacquard |
| Wash Care | Handwash |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Pathani |







₹ 1270 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Color | ALLCATALOG:CARPET SILK |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | CATALOG:CARPET SILK |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.8 |
| Blouse Fabric | Silk |











₹ 2080 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Red |
| Traditional Name | lichi silk |
| Work | Gota Work |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Printed |
| Brand | sakhi |
| Silk Type | lichi |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With blouse piece |














₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pattern | Printed |
| Saree Work | |
| Saree Length | 5.5 |
| Saree Fabric | SILK |
| Color | red |
| Brand | fabzone |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Handwash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.80 |












₹ 1119 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Pure silk cotton |
| Color | multi |
| Brand | Fabzon |
| Material | Cotton Silk |
| Design | butta Work |
| Pattern | Border |












₹ 2229 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Pattern | SILK WEAVING |
| Occasion | Party Wear,Festival Wear,Wedding wear |
| Brand | Fab zone |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Blouse Available | yes |
| Embroidery Type | SILK WEAVING |
| Ideal For | For Women's |
| Marketing Promotion Details | MAHESHWARI SILK WEAVING |














₹ 1999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Color | multi |
| Type | Ethnic |
| Size | free size |
| Work | fril |
| Design | Plain |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Plain |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|








₹ 1499 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Fabric | Silk |
| Brand | Fabzone |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Red |
| Design | Zari |
| Age | 20-99 |
| Embroidery Type | multi work with 12 different size color flower for applique |
| Stitched Type | Semi-Stitched |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
saree fabric : jecard zari
work : golden zari jecard sequence and gota embroidery work
sand beige georgette saree is an indian women who looks as beautiful as the saree itself the saree is gorgeous georgette that elegantly drapes her perfectly. Decorated with a golden zaree baluchari motifs on entire body and embroidery border this stunning piece reminds us that vintage style can be fashionable too! .














₹ 1999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Brand | Fabzone |
| Pattern | Self |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Multi |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Type | Unstitched |
| Shipment Mode | Self Collect |
| Wash Care | Machine wash |






₹ 2559 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Pattern | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Multi |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | Fabzone |














₹ 1049 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Fabzone |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric | patola silk |
| Occasion | Party Wear,Festival Wear,Wedding wear |
| Design | 4 |
| Pattern | Printed |
| Color | Multi |
| Blouse Fabric | patola silk |
| Make | Machine Made |
New colors added in Hit design
Fabric Details - Patola Silk Saree with Contrace Rich Pallu.
Cut - 6.30
Available in 4 colour
Single Available
Note:-This saree are without jhalar.
Premium quality
Book your orders














₹ 2229 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse Length | 0.8 |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Available | yes |
| Ideal For | For Women |













₹ 2589 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pattern | fancy |
| Suit Style | saree |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Fabzone |
| Suit Type | Unstitched |
| Design | fancy |
| Saree Work | Banglore Silk Bottle Green with sequins and dori with zari work ( unstitched blouse) |
| Saree Fabric | Banglore Silk Bottle Green with sequins and dori with zari work ( unstitched blouse) |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.80 |













₹ 1999 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Color | Multi |
| Brand | Fabzone |
| Design | Embroidery |
| Pattern | Embroidered |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Length | 0.1 Mtr |
| Blouse Fabric | Silk |














₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Cotton |
| Color | MULTI |
| Design | Plan |
| Brand | FABZONE |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |














₹ 3599 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Color | GOLDEN |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Size | 5.5 MTR |
| Blouse Length | 0.080 |
| Washcare | ys |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 968 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Traditional Name | Mysore Silk |
| Color | all colors |
| Work | printed |
| Silk Type | Eri Silk |
| Brand | fabzone |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |








₹ 1049 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | fabzone |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | |
| Print Type | Digital Print |
| Color | all |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Length | 0.80 |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Georgette |
| Sleeves Type | 3/4th Sleeve |
| Occasion | Casual wear |
| Fit Type | Regular Fit |
| Country of Origin | Made in India |
Febric details:- *
Amp up your look With uniquely styled sleeves and neckline, and a spread of print all over, you are sure to be the ultimate diva as and when adorn this piece of beauty
*Fabric-Exclusive fox georgette with full stich plazo *
*Flare:- 4.5 mtr (wow) lovely *
Length:- 52”
Size :- S(36)
M(38)
L(40)
Xl(42)
Xxl(44)
*Book your pis Now*
Maltipal pics available














₹ 1449 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Work | Gota Work |
| Brand | fab zone |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Pattern | Plain |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Eri Silk |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 789 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Fabzone |
| Design | Printed |
| Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Length | 0.8 m |
| Wash Care | Machine wash |
| Age Group | 20-30 |














₹ 2589 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Silk |
| Design | 10 |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Available | Yes |
| Border Fabric | Silk |
| Ideal For | For women's Women |
Detailed Price-list for our valuable customers
The Dressing Theorem Brings You an exclusive Fresh Look with the design of our collection & welcomes the change of season by turning the Page on the past & introducing a host and Fabulous trends...
Catalogue-Bollywood
Fabric-Soft Silk
10 Piece Set
Book Fast Full set ready Singles available Ready stock 60 less per pcs on a full set purchase
Premium Quality Only














₹ 1449 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Cotton Silk |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Block Printed |
| Set Content | With Blouse |
| Brand | Fabzone |
| Blouse Fabric | Silk |
| Cotton type | Silk Cotton |











₹ 1229 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | fabzone |
| Pattern | Temple Border |
| Occasion | Formal Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse |
| Color | multi |
| Cotton type | Silk Cotton |
*New Superb Catalog Launched By*
*AURA*
*Brand*: Aura
*Catalogue*: Arianna
*Fabric*: Pure Cotton Silk
Single Available
*Total Set*: 09 Pcs
Full Set Ready














₹ 3599 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Multi |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Occasion | Party wear |
| Blouse Type | Unstitched |
| Design | Embroidery |
| Fabric | Chiffon##Chiffon |
Exclusive Designer Party Wear Chiffon Embroidery SareeCatalog Name: Kinara
Total Pcs: 08 pcs
Fabric: Chiffon Party Wear Saree
Blouse : Art SilkWork :Embroidery * Shipping additional



Bhavik Zadfiya (Owner)
Fabzone
2nd Floor, Flat No 201, Ugam Chember, Opp. P.P Savani School, Hirabaug, Surat - 395006, Gujarat, India
























