Offering you a complete choice of products which include pure kanchipuram silk saree, pure silk saree, silk designers saree, banarasi weaving soft silk saree, designer tussar silk embossed saree with zari butta and raw silk saree.















₹ 2458 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Work | Gota Work |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Tussar |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | fabzone |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | .80 |














₹ 2450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pattern | Printed |
| Color | Pink |
| Work | Kundan Work |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Tussar |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | fabzone |
| Set Contains | 1 |
| Country of Origin | Made in India |














₹ 1849 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Silk Type | Kiyana Silk |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Color | gray ,perot,blue |
| Work | Zardozi Work |
| Brand | fabzone |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | 0.80 |






₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fabric | Banarasi Silk |
| Work | zari work |
| Occasion | Festive Wear |
| Traditional Name | Banarasi Silk |
| Product Code | Fabzone_A29_blue |
| Design | Zari |
| Make | Machine Made |
| Brand | Fabzone |
| Blouse Type | Unstitched |
| Blouse Fabric | Georgette |














₹ 989 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pattern | Jacquard |
| Fabric | Silk |
| Design | Jacquard |
| Price Range | 999 |
| Blouse Available | Yes |
| Border Fabric | Zari Border |
| Place Of Origin | South India |
Designer TUSSAR SILK With Full Body FEATHER Embossed OVER ZARI BUTTA''''S
Saree is styled with Chit pallu.Each Saree comes RUNNING BLOUSE
Saree Length is 5.50 Meter






₹ 3549 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Pattern | hot fix diamond work |
| Color | Pink |
| Work | hot fix |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Traditional Name | raw silk |
| Silk Type | raw silk |
| Brand | fabzone |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | 0.80 |










₹ 2570 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | Without Blouse Piece |
| Brand | fabzone |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Plain |
| Craft Type | plan saree |
| Color | pink,pich,gray |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Cotton |



Bhavik Zadfiya (Owner)
Fabzone
2nd Floor, Flat No 201, Ugam Chember, Opp. P.P Savani School, Hirabaug, Surat - 395006, Gujarat, India




